Co je vlastně Smoothie a k čemu je dobré?

Co je vlastně Smoothie a k čemu je dobré?
 
S tímto názvem se v dnešní době setkáváme téměř všude. Nabízí nám ho v obchodních centrech u stánků s čerstvým ovocem, v oddělení nápojů či mléčných výrobků v obchodech, také už v restauracích či bistrech, které připravují snídaně, ale asi nejvíce na stránkách výživových poradců.
 
Smoothie je totiž do hladka umixovaný koktejl, skládající se z ovoce či zeleniny (nebo z kombinace ovoce a zeleniny).
Slouží hlavně jako doplněk stravy, snídaně, svačina nebo jako tzv. ,,nakopávač" dne.
 
Často se pro svěžest přidává do mixéru spolu se zbytkem surovin i led.  Do Smoothie můžeme vložit vše, co nám chutná. Tedy ovoce, zeleninu, oříšky, sušené plody, jogurt, mléko, džus, psyllium, mladý ječmen, chia semínka, ovesné vločky či med. Také díky tomu může vzniknout nespočet nejrůznějších kombinací. Vy si můžete vybrat svou oblíbenou a ještě si ji přizpůsobit své chuti.
Easy Fruit Smoothie - Like Mother Like Daughter
 

Kapka historie

Ve Středomoří se tento vydatný drink konzumuje již několik století. Do doby, než byla vynalezena chladnička a mrazák, byla příprava smoothie závislá na sezónním ovoci a zelenině. Po vynalezení chladničky a mrazáku postupně získávalo na popularitě. Zejména v 60. letech 20. století, kdy se lidé začali více zajímat o zdravou výživu a zdravý způsob života, přišel jeho největší rozmach. Tehdy se ujal i samotný název, který vznikl ze slova „smooth“, což znamená jemný.

Jak připravit Smoothie?

Příprava smoothie je velmi jednoduchá. Potřebujete ale mít k dispozici mixér. Vystačíte si i s ručním tyčovým mixérem. Pro opravdu velké příznivce nyní existují i přístroje jako smoothie maker.

Z vybraného ovoce či zeleniny je vhodné předem odstranit slupku, případně použít jen dužinu bez jadérek. Poté jednoduše vložíte všechny ingredience do mixéru nebo v případě tyčového mixéru do nádoby a rozmixujete na pyré. Následně přelijte obsah do skleniček a ihned podávejte. Doporučujeme vám pro osvěžení přidat led již do mixéru, vytvoříte tím skvělou tříšť. Smoothie se ale obejde i bez ledu. Je to jen na vás.

Banáno-špenátové smoothie | Vegmania.cz

Alkoholické Smoohie

Tato část by měla nadchnout zejména dospělé jedince. Jak jistě víte, alkohol lze přidat prakticky do všech nápojů od vody přes džusy až po čaje a kávy – smoothie nevyjímaje. Do něj přidáváme zejména tvrdý alkohol, který je ovocnou nebo zeleninovou chutí výrazně zjemněn.

Do smoothie se přidávají obdobné druhy alkoholu jako do míchaných nápojů , počínaje vodkou přes bílý rum až po gin, který se například velmi hodí do okurkového smoothie. Fantazii se však meze nekladou, můžete si namíchat vlastní drink dle vaší chuti.

Smoothie | CBA

Vyzkoušejte:
 
Detoxikační smoothie: 
 
středně velká červená řepa
mrkve
1 hrst petrželové natě
jablka
2 hrnky kokosové vody

1 hrnek = 240ml

Vitamínová bomba:

 
1/2 hrnku červeného zelí (nastrouhané)
malé mango
banán
středně velká červená řepa
300 ml kokosového mléka
2 lžíce chia semínek
1 cm čerstvého zázvoru
3 lžíce javorového sirupu
 
Ideální snídaně:
 
1 hrnek manga (nakrájené na kostky, zmražené)
1/2 avokáda
1/2 hrnku bílého řeckého jogurtu (cca 120g)
1 hrnek mléka (mandlové, kokosové nebo kravské)
1 lžíce medu
 
Receptů a kombinací pro smoothie existuje nespočet a občas může podivná kombinace chutnat božsky. Tak určitě vyzkoušejte nějakou ovocnou nebo zeleninovou vitamínovou bombu! Na zdraví! :)
Odchudzające smoothie - dieta bez wyrzeczeń I Żywienie Myfitness